66 سوال دربارۀ قرص های پیشگیری از حاملگی
 • نمايش صفحه شماره 4
 • نحوۀ مصرف قرص

   

  30- چگونه باید قرص بخورم ؟

  روز پنجم قاعدگی شروع به خوردن قرص بکنید . تا وقتی بستۀ قرصتان تمام شود ، مرتبا روزی یک قرص بخورید . این کار بر حسب نوع قرصی که می خورید ممکن است 20 یا 21 روز طول بکشد . در حدود دو روز پس از خوردن آخرین قرص ، قاعدگی شما شروع خواهد شد . اولین روزی را که خون می بینید روز اول حساب کنید . روز پنجم از این روز دوباره به خوردن قرص بپردازید . ( اگر قرص های شما 21 روزه است سه هفته قرص بخورید و یک هفته ترک کنید به همین ترتیب ادامه دهید .)

  « خوردن قرص باید از روز پنجم آخرین رگل قبل از ازدواج شروع شود . »

   

  31- چه مدت بعد از خوردن قرص ، اثر آن ظاهر می شود ؟

  اگر خوردن قرص را در روز پنجم قاعدگی شروع کرده اید ، در تمام آن ماه از آبستنی مصون خواهید بود . از طرف دیگر ، اگر برای اولین بار قرص می خورید ( مثلا اگر ازدواج کرده اید ، یا اگر شوهرتان از سر خدمت یا مسافرت به خانه برگشته ) برنامۀ قرص خوردن خود را قبلا چنان تنظیم کنید که مطمئن باشید از حاملگی مصون هستید . اگر می خواهید روش دیگری را یاد بگیرید که در صورت فراموش کردن قرص از آن استفاده کنید ، از درمانگاه تنظیم خانواده یا از پزشکتان بپرسید .

   

  32- چه مدت قبل از ازدواج باید شروع به خوردن قرص کنم ؟

  زنانی که قصد ازدواج دارند ، بهتر است یک ماه قبل از عروسی نزد پزشک خود بروند . این مراجعه به پزشک به سه دلیل لازم است ،

  الفگفتگو دربارۀ وسائل جلوگیری از حاملگی و گرفتن دستور قرص اگر قرار است از این وسیله استفاده کنید .

  ب انجام آزمایش و معاینه قبل از ازدواج .

  جمذاکره دربارۀ برنامه های زندگی زناشوئی .

   

  33- چرا آزنایش قبل از ازدواج لازم است ؟

  آزمایش بدنی برای اطمینان از سلامت و بی ضرر بودن قرص های ضد حاملگی لازم است . همچنین در این آزمایش ممکن است مشکلات جسمی پوشیده ای کشف شود که بعدا مانع حاملگی موفقیت آمیز شما باشد . از این گذشته احتمال دارد که پزشک پس از معاینه وسیلۀ دیگری غیر از قرص را برای جلوگیری به شما توصیه کند .

   

  34- اگر نتوانم قبل از ازدواج قرص بخورم ؟

  اگر نتوانستید برنامۀ قرص خوردن را قبل از ازدواج تنظیم کنید ، بهتر است که روش دیگری از قبیل کف یا کاندوم را علاوه بر قرص برای ماه اول ، انتخاب کنید .

   

  35- چه وقت روز برای خوردن قرص مناسب تر است ؟

  وقت بهتری برای خوردن قرص وجود ندارد ، ولی باید هر روز در یک موقع قرص بخورید .

  بنابراین ، بهترین وقت برای شما همان موقعی است که فکر می کنید خوردن قرص را بهتر به خاطر خواهید آورد .

  « معمولا فاصلۀ بعد از شام یا قبل از خواب توصیه می شود .»

   

  36- چطور می توانم خوردن قرص را به خاطر آورم ؟

  وقتی عادت پیدا کنید که هر روز در یک موقع قرص بخورید ، به یاد آوردن آن برایتان آسان خواهد بود . سعی کنید قرص را در جایی بگذارید که پیش چشمتان باشد بعضی خانم ها بستۀ قرص را پهلوی جعبۀ چای می گذارند تا موقع دم کردن چای صبحانه ، آن را ببینند . بعضی هم بسته را با روژ لب یا لولۀ خمیر دندان در یک جا می گذارند تا در موقع مسواک کردن دندان به یادشان بیاید عده ای از خانم ها قرص را با شام می خورند . عده ای قرص را جلوی آینه یا روی جالباسی می گذارند که هر شب چسمشان به آن بیافتد . همۀ قرص ها در بسته بندی مخصوص قرار دارند که می توانید از روی آن بفهمید که قرص آن روز را خورده اید یا خیر ؟

   

  37- اگر یک روز قرص نخورم چه خواهد شد ؟

  به محض اینکه به یادتان آمد ، قرص فراموش شده را بخورید . اگر معمولا شب قرص می خورید و تا فردا صبح یادتان نیامده ، اول صبح قرص فراموش شده را بخورید و شب آن روز طبق معمول هر شب قرص بخورید . اگر بیش از یک روز خوردن قرص را فراموش کردید ، به منظور اطمینان بیشتر ، علاوه بر قرص روش دیگری را هم برای جلوگیری از حاملگی مورد استفاده قرار دهید . ( برای اطلاع از سایر وسائل به سوال 62 مراجعه کنید . )

   

  38- آیا در آخر ماه که بستۀ قرص تمام شده ، ممکن است حامله شوم ؟

  خیر ، اگر مرتبا قرص بخورید و هر ماه در روز پنجم قاعدگی شروع کنید ، در تمام اوقات از حاملگی مصون خواهید بود .

   

  39- بعد از اینکه بچه ام به دنیا آمد ، چه موقع باید شروع به خوردن قرص کنم ؟

  وقتی که می خواهید از زایشگاه مرخص شوید ، با پزشک خودتان در این مورد مشورت کنید . اگر دکتر از شما خواست که مدتی صبر کنید تا معاینۀ کلی از شما به عمل آورد و در این مدت می خواهید روابط جنسی داشته باشید ، روش دیگری به کار ببرید . به خاطر داشته باشید که بعد از زایمان و قبل از اولین قاعدگی احتمال حامله شدن البته وجود دارد .

   

  1 2 3 4 5
  PRchecker.info