2- شناخت امراض جنسی و مقاربتی

 

شناخت امراض جنسی و مقاربتی

 

چه خوب است اگر مرد جوان قبل از ازدواج مطمئن باشد واقعا هیچ نوع مرض مقاربتی ندارد و همسر آینده اش را از این راه آلوده نخواهد کرد و اگر احیانا در این مورد از خود مشکوک باشد بهتر است با پزشکی مشورت و مصلحت کرده و عقیده او را بداند زیرا دو مرض مقاربتی هستند که از همۀ امراض جنسی خطرناک ترند.

اول – سوزاک : « گنوکوک » میکرب ذره بینی کوچکی است که می تواند مجاری تناسلی ادرار را آلوده و مبتلا کند و حتی بعضی اوقات باعث ورم مفاصل یا بعضی نقیصه های جسمی گردد.

مرض سوزاک ممکن است در ضمن رابطه جنسی با یک زن آلوده بوجود آید یا در اثر ورود میکرب های معمولی دیگر که معالجه آن به آسانی انجام می گردد حادث شده باشد .

این نوع مرض ها سوزش و التهاب شدید و دردناک در مجرای ترشح بول با یک جریان یک مایع چرک مانند تظاهر می کند که آزمایش های میکربی نشان خواهند داد که آیا این سوزش و ورم مجرای بول مربوط به « گنوکوک » می باشد و یا در اثر میکرب های ناشناخته معمول دیگر بوجود آمده است .

هر مردی که مبتلا به سوزاک حاد یا مزمن باشد نباید ازدواج کند و باید کاملا معالجه کرده تا به شفای خود اطمیمنان حاصل کند و پس از آنکه به بهبود خود مطمئن شد ازدواج او مانعی نخواهد داشت چون در غیر این صورت بطور حتم میکرب سوزاک که همان « گنوکوک » باشد به همسر خود منتقل خواهد کرد و او را هم مبتلا به مرض سوزاک می کند که همین التهابات در مجاری تناسلی و ادرار زن بوجود خواهد آمد که علاوه بر اینکه سلامتی او لطمه دار خواهد شد ممکن است از لحاظ تولید نسل او را هم عقیم سازد .

البته ناگفته نماند که سوزاک مرضی است که کاملا شناخته شده و قابل علاج ، منتها باید در مورد ازدواج و مسائل زناشوئی آن را از نظر دور نداشت و اگر مردی در اثر اشتباهی مبتلا به مرض سوزاک شد باید هرگونه رابطه جنسی را تا معالجه خود با همسرش موقوف کند .

 

دوم – سفلیس : مرض سفلیس مرضی است مقاربتی که مربوط به میکروب خاصی می باشد و ممکن است مولد حوادث ناگواری باشد .

اولین آثار علایم آن جوش هایی است که امکان دارد بعد از مقاربت به خصوص در روی عضو تناسلی بوجود بیایند.

 

شانکر : معمولا با التهاب شدید غدد لنفاوی ناحیه جوش ها و بنابر این در قسمت کشاله ران توام می باشد باید دانست که این مرض شانکر و التهاب غدد لنفاوی معمولا بدون درد می باشند و هیچ نوع ترشح مخصوصی هم ندارد اما متاسفانه این مرض سفلیس و شانکر همیشه یک مرض موضعی باقی نمی ماند بلکه رفته رفته تمام بدن را اشغال می کند که بعد از این مرحله اولیه ( شانکر ) دوره دوم که موقع حمله به خون و یا عمومی شدن می باشد شروع می شود و میکرب آن به تمام نقاط بدن راه می یابد و در این مواقع یک نوع زخم های جلدی بوجود می آید که به آنها « سرخک سفلیسی » می گویند که بعد از این مرحله ثانی اگر برای معالجه اقدامی نشود سومین دوره مرض شروع می گردد و زخم های سفلیسی در تمام نقاط بدن مبتلایان ظاهر می شوند و یک مرحله چهارم نیز به آن اضافه می کنند که به ( سفلیس عصبی ) موسوم است و در این حالت است که میکرب سفلیس بر روی مراکز عصبی جای می گیرد و ممکن است عواقب بسیار وخیمی به بار آورد .

این مطلب برای این ذکر شد که با اولین جوش هایی که بعد از یک رابطه جنسی بوجود می آید تا چه اندازه باید توجه داشت و آنها را سرسری نشمرد و هر چه زودتر با یک پزشک ملاقات کرد و اطمینان حاصل نمود و در غیر این صورت باید بدون فوت وقت اقدام به یک معالجه جدی کرد چون اگر خیلی زود و با دقت و پشت کار معالجه سفلیس اقدام شود معالجه آن نتیجه مثبت خواهد داد .

خطر آلوده کردن همسر و اطفال بی گناه باید مرد را مجبور کند که به دقت مسئولیت خود را در نظر داشته باشد اگر مردی قبلا مبتلا به مرض سفلیس بوده و معالجه شده است باید پزشکی را که قبل از ازدواج او را معاینه می کند از جریان امر آگاه سازد و برای رعایت احتیاط ضرر ندارد که قبلا درباره همسر خود یک معالجه و پیش گیری ضد سفلیسی به عمل آورد تا هم او و هم فرزندانش را مصون کرده باشد و بدین طریق آنها را به دام اشتباهاتی که در گذشته مرتکب شده است نیاندازد.

 

تذکر لازم : امراض دیگر مقاربتی نیز وجود دارد که چندان فراوان و مهم نیستند ولی نباید از نظر دور داشت و در هر کوچک ترین جریحه مجاری تناسلی باید مرد را بر آن دارد که بدون اتلاف وقت با پزشک خانوادگی مشورت کند تا آنجا که ممکن باشد در رفع آن بکوشد .

PRchecker.info